دانستنی های فرش

مفهوم شانه و تراکم در فرش به چه معنا است؟

مفهوم شانه و تراکم در فرش به چه معنا است؟

مفهوم شانه و تراکم در فرش به چه معنا است؟

اگر به دنیای فرش علاقه‌مند باشید و یا قصد خرید فرش را داشته باشید قطعا واژه شانه فرش به گوش شما خورده است. در واقع تمامی محصولات در هر صنعتی از اصطلاحات و واژه‌های تخصصی خود تشکیل شده‌اند که ممکن است مشتری در نگاه اول به طور دقیق اطلاعی درباره آن نداشته باشد. از این رو در مجله فرش ماهریس قصد داریم که برخی از این اصطلاحات را بررسی کرده و به شناخت هر چه بیشتر آن کمک کنیم. پس لطفا با ما همراه باشید.

تعریف شانه در فرش

مفهوم شانه در فرش:

اگر بخواهیم به صورت ساده مفهوم شانه را بیان کنیم، شانه عبارت است از تعداد پیکسل‌های فرش در هر متر از عرض فرش، یا به عبارتی می‌توان گفت که شانه به تعداد گره‌ها در هر متر از عرض فرش گفته می‌شود.

برای آنکه بتوانید تعداد شانه فرش خود را تشخصیص دهید کافی است که یک سانتی‌متر از عرض آن را انتخاب و تعداد گره‌های آن را شمارش کنید. به عنوان مثال در یک فرش هفتصد شانه در هر سانتی‌متر هفت گره موجود است.

اما سوال مهمی که ممکن است برای شما مطرح شود آن است که کدام یک از شانه‌ها بهتر است؟

قطعا برای خرید فرش به ویژگی‌های مختلفی در کنار هم باید توجه داشت و صرفا با یک مشخصه نمی‌توان بیان کرد که کدام فرش بهتر است. اما اگر فقط بخواهیم از نظر شانه دو فرش را مقایسه کنیم، می‌توان گفت که هر چه قدر تعداد شانه فرشی بیشتر باشد جزئیات فرش بیشتر و آن ریزبافت تر است.

البته بایستی توجه داشت که ممکن است طرح و نقشه‌ای از فرش نیاز به شانه بالا نداشته باشد. پس ممکن است فرشی مدرن و با در جه کیفی بالا از شانه کمتری نسبت به شانه‌های رایج استفاده کند. بنابراین در انتخاب فرش صرفا نباید به شانه آن توجه داشت.

مفهوم شانه و تراکم در فرش

شانه‌های رایج و استاندارد در دنیای فرش:

در حال حاضر که این نوشته به نگارش در می‌آید شانه های زیر از موارد استاندارد به حساب می‌آیند. اما باید توجه داشت که به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی طبعا شانه‌های بالاترین را از فرش انتظار خواهیم داشت.

 • فرش 500 شانه
 • فرش 700 شانه
 • فرش 1000 شانه
 • فرش 1100 شانه
 • فرش 1200 شانه
 • فرش 1500 شانه

مفهوم تراکم در فرش:

برای شرح مفوم تراکم در فرش بایستی به طول فرش توجه داشت. در واقع تراکم عبارت است از دو برابر گره‌های واحد طولی فرش، هر چه مقدار این عدد بالاتر باشد فرش محکم‌تر و وزن بالاتری خواهد داشت.

 

جمع بندی:

شرکت ماهریس بافت از متخصصین زبده و مجربی تشکیل شده است، همچنین این شرکت از بالاترین و به روزترین ماشین آلات این صنعت استفاده می‌کند. بنابراین می‌متوان انتظار داشت که تولیدات این کارخانه بر اساس طرح طراحان مجرب خود در ایده‌ آل ترین حالت ممکن از شانه و تراکم قرار دارند. در واقع بر اساس طرح هر فرش بهترین تراکم و شانه برای آن انتخاب شده و با بهترین نخ‌ها اقدام به تولید آن خواهد شد.

امیدواریم که توانسته باشیم این مفهوم را به درستی و روشنی برای شما بیان کرده باشیم. لطفا در خصوص داشتن هر گونه پرسش آن را از قسمت نظرات سایت با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ پرسش شما را مطرح نمایند.

به قلم پوریا نجفی شیوا

2 دیدگاه در “مفهوم شانه و تراکم در فرش به چه معنا است؟

 1. farshe irani گفت:

  بسیار عالی و کاربردی

  1. mahriscarpetonlineshop گفت:

   با سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *